Namaz Sureleri

Namaz Sureleri olarak bilinen sureler Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in son kısmında bulunan sürelerden oluşmaktadır. Genellikle kısa oldukları için insanların çoğu tarafından ezbere bilinen namaz sureleri, namaz içerisinde her rekatta farklı olmak üzere okunmaktadırlar. Namaz surelerinin faziletleri hadis-i şerifler aracılığı ile bizlere bildirilmiştir. Namaz sureleri arasında yer alan ihlas suresi’in hikmeti o kadar büyüktür ki! Bu süreyi 3 defa okuyana Kuran-ı Kerim’i hatim etmiş sevabı verildiği rivayet edilmektedir. Bu sebeble ihlas suresi (Kulhü) müslamanlar tarafından sıkça tekrar edilmektedirler. İhlas suresi gibi her surenin hikmeti ve fazileti bizlere bildirilmiştir.

Namaz surelerinin sadece Arapça’sını değil Türkçelerini de bilmekte de büyük fayda vardır. Namaz surelerinin her biri bizlere büyük kolaylık sağlayacak özelliktedirler. Namaz surelerinin faziletini ve hikmetlerini bilmekte büyük fayda vardır. Namaz surelerini bilmek zor zamanlarımızda bize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Cin ve Şeytan’ın şerrinden korunmak için Nas ve Felak süreleri okunurken, huzur ve şükür için Fatiha suresi okunmalıdır. Sizler de sitemiz veya ilmihaller aracılığı ile kolayca namaz surelerini öğrenebilirsiniz.

Namaz Sureleri Hakkında Bilgi
Namaz sureleri namaz içerisinde okunan kısa surelere verilen isimdir. Namaz içerisinde Kuran-ı Kerim ‘den belli şartlara uygun olan ayetler de okumak mümkündür ancak genellikle namaz içerisinde namaz sureleri tercih edilmektedir. Namaz sureleri olarak bilinen sureler toplamda 12 adettir. Bu süreler:

 1. Ayet-El kursi
 2. Fatiha suresi (Elham)
 3. Fil suresi( Elam tera)
 4. Kureyş suresi ( Li ilafi)
 5. Maun suresi (Eraeytellezi)
 6. Kevser suresi ( İnna a’tayna)
 7. Kafirun suresi (Kulya)
 8. Nasr suresi (İzacae)
 9. Tebbet suresi
 10. İhlas suresi(kulhü)
 11. Felak suresi
 12. Nas suresi

Olarak yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de geçmektedir. Bizlere de bu sureleri öğrenmek, ezberlemek ve çevremizdekilere, çocuklarımıza öğretmek ve bu namaz surelerini namaz içerisinde okumak düşmektedir. Namaz surelerinin en büyük özelliği genellikle 3-4 ayetten oluşmaları ve kısa olmaları yer almaktadır. Burada Yüce Allah bizlere ihsanını bir kez daha göstermiş ve insanoğlunu yormamak için sureleri kısa olarak seçmiştir diye düşünülmektedir. Zaten küçük yaştan itibaren her yaz camilere, Kuran kurslarına giden çocuklarımız ve onların aileleri fark etmiştir ki Kuran-ı Kerim öğrenmek, namaz surelerini ezberlemek herkes tarafından kolayca yapılabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>