Fil Suresi

Fil Suresi

Fil Suresi  Okunuşu

Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece’alehüm ke’asfin me’kûl.

Fil Suresi Anlamı

(Ey Muhammed! Kâbe’yi yıkmaya gelen) Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.

Fil Suresi  Dinle

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Okunduğu Yerler

Farz, sünnet ve nafile namazların her rekatlerinde okunabilir.

Burada bir açıklama yapalım: Namazda okunan sûrelerin sıralamaları ve ayet miktarlarıda önemlidir,
İmâmın, birinci rek’atte, ikinci rek’atte okuduğunun iki misli uzun okuması sünnettir. Yalnız kılan, her rek’atte aynı miktarda okuyabilir.
Her namazda, ikinci rek’atte, birinciden üç âyet uzun okumak mekrûhtur. Birinci rek’atte okuduğunu, ikinci rek’atte de tekrar okumak tenzîhen (helale yakın) mekrûhtur.
Birincide Kul’e’ûzü bi-Rabbin-nâs okursa, ikincide tekrar okur. Çünkü; Nâs sûresi mushafın (Kur’an-ı kerimin yazıldığı kitabın) son sûresidir, bunun için mushafı tersten okumamak için ikinci rek’âtte de aynı sûreyi tekrar okumak gerekir.
İkincide, birincideki âyetin devamını okumak efdaldir, daha iyidir. İkincide, birinci rek’atte okuduğundan sonraki bir kısa sûreyi atlıyarak, daha sonrakini okumak mekrûhtur. iki sûre atlanırsa mekrûh olmaz. İkincide, birincide okuduğundan önceki âyetleri veya sûreleri okumak mekrûhtur. Kur’ân-ı kerîmi mushaftaki sıra ile okumak, her zaman vâcibdir.

Hazırlamış olduğumuz bu sayfada sıralamalara dikkat edilmiştir. Sûreleri sayfadaki sıralamaya göre okuyabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>